Home » sport

CM 2010: Gol al lui Lampard anulat pe nedrept, în meciul Germania – Anglia

27 June 2010 2 Comments

Frank LampardUn gol valabil i-a fost anulat englezului Frank Lampard, şutul acestuia lovind transversala şi mingea trecând clar linia porţii, potrivit reluărilor televiziunii, în meciul Germania – Anglia din optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, disputat duminică la Bloemfontein, informează AFP.

Golul refuzat de arbitrul uruguayan Jorge Larrionda în minutul 38, la scorul de 2-1 pentru Germania, va relansa polemicile privind arbitrajul cu ajutorul video, pe care FIFA îl refuză.

Faza lui Lampard a amintit de golul înscris de englezul Geoff Hurst în finala Cupei Mondiale din 1966, contra Germaniei, gol care stârneşte controverse după 44 de ani.

Golul lui Hurst a fost acordat, însă imaginile nu au reuşit niciodată să arate că era valabil. Anglia a câştigat finala din 1966, cu 4-2, după prelungiri.

Preliminariile CM 2010 au fost marcate de o mare eroare de arbitraj, când Franţei i-a fost validat un gol înscris în barajul cu Irlanda după un henţ comis de Thierry Henry.

AGERPRES (Mircea Lazaroniu)

Alte Posturi Similare:

1. CM 2010: Capello nu se gândeşte la demisie Selecţionerul naţion
  2. CM 2010: Slovenia – Anglia 0-1, în Grupa C Anglia a învins Slov
  3. CM 2010: ‘Nu puteam să ratez’, declară Donovan, autorul golului care a calificat SUA în optimi Americanul Landon Do
  4. CM 2010: Selecţionerul SUA regretă golul primit în startul meciului Selecţionerul naţion
  5. CM 2010: Calificarea Ghanei, sărbătorită în Africa Calificarea Ghanei î